تبلیغات
پادشاه اهوازی
پادشاه اهوازی
وبلاگ پادشاه اهوازی
به وبلاگ پادشاه اهوازی خوش آمدید
 
 
 

تزریق صحیح انسولین در بیماران مبتلا به دیابت

نویسنده : پادشاه ۞ ۩ ↓ اهوازی (مدیر)۞ ۩ ↓ | تاریخ : 11:27 ب.ظ - جمعه 26 آبان 1391

بیمار محترم لطفا به نکات زیر توجه کامل نمائید :

 

اندازه گیری دقیق قند خون اهمیت زیادی دارد چنانچه انسولین به درستی تجویز شود،در یک فرد وابسته به انسولین به عنوان یک داروی نجاتبخش حیات عمل میکند ولی در صورت تجویز نادرست باعث بروز عوارضی میشود که از آسیب بافتی تا شوک انسولینی متغیر هستند. معمولا با تزریق دو بار یا بیشتر انسولین در روز میتوانقند خون بیمار را کنترل کرد.
سرنگ انسولین : برای تزریق انسولین سرنگ های 100 واحدی در دسترس هستند. بیماران می توانند با رعایت بهداشت فردی تا چهار بار از یک سرنگ انسولین استفاده کنند پس از تزریق برای استفاده مجدد از سرنگ، انسولین باقی مانده در آن را تخلیه کرده، سرپوش سوزن را در محل خود قرار داده و سرنگ را در یخچال نگهداری کنید.
نگهداری انسولین: انسولین هرگز نباید منجمد شود یا در دمای بیش از 27درجه سانتیگراد نگهداری گردد. انسولین را تا یک ماه می توان در حرارت اتاق نگهداری کرد. اگر در مدت یک ماه مصرف نشود باید در یخچال گذاشته شود، زیرا در غیر این صورت قدرت اثر خود را از دست خواهد داد.

آماده سازی و تزریق انسولین: انسولین کدر و شیری رنگ را باید قبل از مصرف با برگرداندن آرام ویال و غلطاندن آن در بین دو دست کاملا مخلوط کنید و بیمار باید یاد بگیرد که چگونه انسولین را با مقدار صحیح درون سرنگ بکشد و همچنین ضمن استفاده از سرنگ شرایط استریل را رعایت نماید،هنگام گذاشتن سرپوش سوزن نکات ایمنی را رعایت کند و سرنگهای استفاده شده را در یک ظرف پلاستیکی محکم (ظرف خالی مواد شوینده) بیندازد.
انتخاب و چرخش محل تزریق: استفاده مکرر از یک محل برای تزریق می تواند به مرور باعث آسیب به بافت گردد. تغییرات بافتی حاصله می تواند باعث کاهش جذب انسولین گردد که به عدم کنترل بیماری می انجامد برای پیشگیری از بروز این مشکل، محل تزریق را به دقت انتخاب کرده و به طور منظم تغییر دهید و حتی الامکان از عضلاتی که فعالیت زیادی دارند استفاده نکنید زیرا کار شدید عضلانی سرعت جذب را افزایش می دهد .   
خصوصیات محل های تزریق :                        
1- به راحتی در دسترس باشند (ران، بازو ،شکم و باسن) 2- حساسیت کمی به درد داشته باشند .                                              
3-از نظر چشمی و لمسی طبیعی به نظر برسند. 
 تکنیکهای خود تزریقی : وسایلی که باید برای استفاده در منزل تهیه نمایید، شامل انسولین نسخه شده، پنبه و سرنگ های مورد تایید همراه با سوزن می باشد. استفاده از الکل برای تمیز کردن پوست توصیه نمی شود . با یک دست پوست محل تزریق را بکشید و ناحیه وسیعی را با انگشتان بگیرید تا محل تزریق ثابت شود با دست دیگر سرنگ را مانند مداد بگیرید و سوزن را به طور عمودی وارد پوست کنید و پیستون را تا آخر فشار دهید. اگر قرار است دو نوع انسولین را در یک سرنگ مخلوط کنید ابتدا باید انسولین کریستال را بكشید.
آموزش به بیمار :
قبل از فعالیت و ورزش غذای كافی بخورید . وعده های غذایی را حذف نكنید. تقریبا هر 5-4 ساعت یك وعده غذایی یا غذای مختصر بخو رید . قند خون را به طور مرتب كنترل كنید . بازوبند هویت پزشكی بپوشید . به طور منظم به پزشك مراجعه كنید . مقدار انسولین را فقط تحت نظر پزشك تغییر دهید .
علائم شوك انسولین ودرمان آن كه شامل موارد زیر است به اعضای خانواده و همكارانتان آموزش دهید :
علائم : تعریق ، لرزش ، عصبانیت ، گرسنگی وضعف
علل : انسولین بیش از حد ، فعالیت شدید و نخوردن غذای كافی
درمان اولیه :15-10گرم قند ساده مثلا 2تا3 قرص گلوكز ساده .یك لوله ژل گلوكز .نیم یا یك فنجان آب میوه
خوردن یك غذای مختصر پس از درمان اولیه شامل نشاسته وپروتئین مثل نان وپنیر. شیر ونان سوخاری یا نصف ساندویچ .
عوارض انسولین درمانی :
واكنش های حساسیتی موضعی به صورت قرمزی ، تورم ، درد، سفتی و كهیربه اندازه4-2سانتیمتر در محل تزریق . از بین رفتن بافت چربی زیر جلدی كه به صورت فرورفتگی در پوست بروزمی كند . مقاومت به انسولین كه شایع ترین علت آن چاقی است وبا كاهش وزن از بین میرود . بالا رفتن قند خون هنكام صبح كه نیاز بیماران را به تزریق انسولین در ساعات اولیه روز افزایش می دهد این پدیده با تزریق انسولین NPH عصر قبل از شام رخ می دهد كه برای پیشگیری از آن NPHعصر را قبل از خواب تزریق كنید .

با آروزی سلامتی برای تمامی بیماران عزیز - پادشاه اهوازی


 

آخرین مطالب

» جنسیت کامپیوتر ( سه شنبه 11 اسفند 1394 )
» راهمپیمایی 22 بهمن ( دوشنبه 19 بهمن 1394 )
» در حال بارگزاری... ( چهارشنبه 7 بهمن 1394 )
» دانلود آهنگ فصل بهار ( جمعه 1 فروردین 1393 )
» نوروز 93 مبارک ( جمعه 1 فروردین 1393 )
» دانلود آهنگ روانیتم...علی عبدالمالکی ( سه شنبه 27 اسفند 1392 )
» جشن مهدی یراحی در اهواز-سری 3 ( یکشنبه 27 بهمن 1392 )
» جشن مهدی یراحی در اهواز-سری 2 ( یکشنبه 27 بهمن 1392 )
» دانلود آلبوم جدید فرزاد فرزین به نام شخصی ( سه شنبه 22 بهمن 1392 )
» جشن مهدی یراحی در اهواز-سری یک ( یکشنبه 20 بهمن 1392 )
» دانلود آهنگ جدید مرتضی پاشایی به نام بغض ( یکشنبه 8 دی 1392 )
» دانلود آهنگ جدید علی زیبای ( تکتا ) به نام دنیا تنگه دلم ( یکشنبه 8 دی 1392 )
» محرم الحرام ( دوشنبه 13 آبان 1392 )
» عید سعید غدیر بر همگان مبارک ( چهارشنبه 1 آبان 1392 )
» عید سعید قربان مبارک ( سه شنبه 23 مهر 1392 )